Suomen teho-osastot

Sairaala Vastuulääkäri Osastonhoitaja Potilaspaikat Osoite
Etelä-Karjalan keskussairaala, Teho-osasto Seppo Hovilehto Merja Lahtinen 6 Valto Käkelänkatu 1
Lappeenranta 53130
HUS, U2, Palovammakeskus ja Teho-osasto Tero Varpula (tehopotilaat) ja Jyrki Vuola (palovammapotilaat) Helena Siivonen ja Markku Laitila 8 Turuntie 150
Espoo 02740
HUS/Raaseporin sairaala, tehovalvonta-osasto Margareta Antila margareta.antila@hus.fi Kari Mattila kari.mattila@hus.fi 4 Itäinen rantakatu 9
10600 Tammisaari
HYKS Kirurginen sairaala, Heräämövalvonta Pauna Lounamaa Tuula Jacobsson 5 + 1 Kasarmikatu 11-13 PL 263
HUS 00029
HYKS lasten ja nuorten sairaala vastasyntyneiden teho-osasto Sture Andersson Elisabeth Mäntysalo 11 + 5 Stenbäckinkatu 11 PL 281
HUS 00029
HYKS Lastenklinikka, Lasten teho-osasto K9 Paula Rautiainen paula.rautiainen@hus.fi Merja Ahde merja.ahde@hus.fi 14 Stenbäckinkatu 11
PL 281
HUS 00029
HYKS Meiladen sairaala, M1 Anna-Maija Korhonen Laura Laitinen 14 Haartmaninkatu 4 PL 340
HUS 00029
HYKS Meilahden sairaala Teho-osasto 20 Marja Hynninen & Anna-Maria Koivusalo marja.hynninen@hus.fi Anneli Övermark anneli.overmark@hus.fi 16 Haartmaninkatu 4 2. krs, PL 340
HUS 00029
HYKS Meilahden sairaala Valvontaosasto M2B Timo Suonsyrjä Maritta Olsbo-Nurminen maritta.olsbo-nurminen@hus.fi 10 Haartmaninkatu 4
HUS 00029
HYKS Peijaksen sairaala TVO / CCU Mikko Holmberg Ulla Kohvakka 6 Sairaalakatu 1
Vantaa 01400
HYKS Töölön sairaala Neurokirurginen teho- ja valvontaosasto Jari Siironen Eliisa Valovirta-Hästö eliisa.valovirta-hasto@hus.fi 10 + 6 Topeliuksenkatu 5
HUS 00029
HYKS Töölön sairaala, teho-osasto Janne Reitala Satu Poikajärvi satu.poikajarvi@hus.fi 10 Topeliuksenkatu 5 2. krs PL 266
HUS 00029
Hyvinkään sairaala, Tehostetun valvonnan yksikkö Riitta Palojoki Kirsi Mikkonen 8 Sairaalankatu 1
Hyvinkää 05800
Intensivvårds- och dialysavdelning, Ålands hälso- och sjukvård Mats-Ola Mattsson mats-ola.mattsson@ahs.ax Sirpa Mankinen sirpa.mankinen@ahs.ax 4 tehovalvontapaikkaa ( + 5 dialyysipaikkaa + 5 heräämöpaikkaa) Doctorsvägen 1
Mariehamn 22100
Kainuun keskussairaala, teho-osasto Sami Mäenpää Tiina Kähkönen 6 Sotkamontie 14
Kajaani 87100
Kanta-Hämeen keskussairaala, Tehostetun hoidon osasto/Sydänvalvonta Ari Alaspää ari.alaspaa@khshp.fi Jaana Saksa jaana.saksa@khshp.fi 5 + 5 Ahvenistontie 20
Hämeenlinna 13530
Keski-Pohjanmaan keskussairaala, Teho-osasto Tadeusz Kaminski Elina Hänninen 4 + 1 Mariankatu 16-20
Kokkola 67200
Keski-Suomen keskussairaala, Teho-osasto Raili Laru-Sompa Päivi Ridell 8 + 4 Keskussairaalantie 19
Jyväskylä 40620
Kuopion yliopistollinen sairaala Ilkka Parviainen ilkka.parviainen@kuh.fi Ulla Kesti ulla.kesti@kuh.fi 26 PL 100
70029 KYS
Kymenlaakson keskussairaala, Teho-osasto/Sydänvalvonta Seija Alila (teho-osasto) ja Jaana Yrjölä (sydänvalvonta) Tiina Vierula 6 Kotkantie 41
Kotka 48210
Länsi-Pohjan keskussairaala, Teho-osasto Johanna Kaunisto Ulla-Maija Kärki 5 Kauppakatu 25
Kemi 94100
Lapin keskussairaala, Teho-osasto Outi Kiviniemi Aino Vallo 8 Ounasrinteentie 22
Rovaniemi 96400
Lohjan Sairaala, Tehovalvonta-osasto Petri Räike petri.raike@hus.fi Liisa Marttila liisa.marttila@hus.fi 6 Sairaalatie 8
Lohja 08200
Maarian sairaala, valvontaosasto M1 Sakari Mänttäri Anne Surakka 10 Talvelantie 6
Helsinki 00700
Mikkelin keskussairaala, Teho-osasto Heikki Laine/Jouko Kähkönen heikki.laine@esshp.fi Anne Lirkki anne.lirkki@esshp.fi 5 Porrassalmenkatu 35-37
Mikkeli 50100
OYS Lasten teho os 64 Outi Peltoniemi outi.peltoniemi@ppshp.fi Kristiina Piironen krpi@mbnet.fi 10 Oulu 90221
OYS Teho 1 Tero Ala-Kokko Marjaana Haataja s.marjaana.haataja@ppshp.fi 11 + 4 Oulu 90221
OYS Teho 2 Tero Ala-Kokko Tarja Arvola tarja.arvola@ppshp.fi 11 Oulu 90221
OYS Tehostettu sydänvalvonta(ICCU) Kirsi Majamaa-Voltti kirsi.majamaa-voltti@ppshp.fi Marko Knuutila marko.knuutila@ppshp.fi 8 Oulu 90221
Päijät-Hämeen keskussairaala, Teho-osasto Pekka Loisa Päivi Riutta 8 Keskussairaalankatu 7
Lahti 15850
Pohjois-Karjalan keskussairaala, Teho-osasto Matti Reinikainen matti.reinikainen@pkssk.fi Seija Virranta seija.virranta@pkssk.fi 8 Tikkamäentie 16
Joensuu 80210
Pohjois-Kymen sairaala, Tehostettu valvontaosasto Miia Melkoniemi miia.melkoniemi@kouvola.fi Jukka Tiitola jukka.tiitola@kouvola.fi 4 + 1 Sairaalamäki
Kuusankoski 45750
Porvoon Sairaala Tehostettu valvonta Marian Ahlskog-Karhu Marika Innanen 4 Sairaalantie 1
Porvoo 06151
Satakunnan keskussairaala, Teho/tehostettu valvonta Tanja Ahtiainen tanja.ahtiainen@satshp.fi Raija Säviaho raija.saviaho@satshp.fi 12 Sairaalantie 3
Pori 28500
Savonlinnan keskussairaala, Tehostettu valvontaosasto Kari Pullinen kari.pullinen@sosteri.fi Eija Korhonen eija.korhonen@sosteri.fi 3 Keskussairaalantie 6
Savonlinna 57170
Seinäjoen keskussairaala, Neuroteho/valvonta Lauri Herrala Liisa Ala-Hynnilä - -
Seinäjoen keskussairaala, Teho-osasto Kari Saarinen Liisa Ala-Hynnilä 7 + 4 Hanneksenrinne
Seinäjoki 60200
Sydänkirurgian teho-osasto, M2A Meilahti Raili Suojaranta-Ylinen Jenni Sakki 14 Haartmaninkatu 4
PL 340
Helsinki 00029
TAYS Sydänsairaala / Sydänteho-osasto Kati Järvelä Riitta Raunio riitta.raunio@sydansairaala.fi 7 Teiskontie 35
Tampere 33521
TAYS, Teho-osasto Sari Karlsson Sari.Karlsson@pshp.fi Liisa Karhe 15 + 7 Teiskontie 35
Tampere 33521
TYKS, Aikuisten teho-osasto Mika Valtonen mika.valtonen@tyks.fi Tapio Korhonen ja Pirjo Partanen tapio.j.korhonen@tyks.fi 24 Hämeentie 11
Turku 20521
TYKS, Kirurginen sairaala Valvontaosasto 951 Antti Liukas antti.liukas@tyks.fi Kaija Tuononen kaija.tuononen@tyks.fi 6 + 2 Luolavuorentie 2
Turku 20700
TYKS, Lasten teho-osasto Janne Kataja janne.kataja@tyks.fi Anu Luukkanen anu.luukkanen@tyks.fi 3 + 3 Kiinamyllynkatu 4-8
Turku 20521
Vaasan keskussairaala, Teho-osasto Simo-Pekka Koivisto simo-pekka.koivisto@vshp.fi Jaana Kalliokoski jaana.kalliokoski@vshp.fi 10 Hietalahdenkatu 2-4
Vaasa 65130