Suomen teho-osastot

Sairaala Vastuulääkäri Osastonhoitaja Potilaspaikat Osoite
Etelä-Karjalan keskussairaala, Teho-osasto Antti Mäkelä antti.makela@eksote.fi Merja Lahtinen 6 Valto Käkelänkatu 1
Lappeenranta 53130
HUKS-HUS lasten teho-osasto, Laakso Paula Rautiainen paula.rautiainen@hus.fi Merja Vainio merja.vainio@hus.fi 14 Uusi lastensairaala
Stenbäckinkatu 11
PL 281
HUS 00029
HUS/Raaseporin sairaala, tehovalvonta-osasto Margareta Antila margareta.antila@hus.fi Kari Rosenlund kari.rosenlund@hus.fi 4(5) Itäinen rantakatu 9
10600 Tammisaari
HYKS-HUS Akuutti Haartman päivytysosasto/valvonta Timo Suonsyrjä Leena Puolakanaho ja Kirsi Mustalammi leena.puolakanaho@hus.fi 8 Meilahden tornisairaala 2. krs
Haartmaninkatu 4
HUS 00029
HYKS-HUS lasten ja nuorten sairaala vastasyntyneiden teho-osasto Sture Andersson Elisabeth Mäntysalo 11 + 5 Stenbäckinkatu 11 PL 281
HUS 00029
HYKS-HUS Meiladen sairaala, M1 Anna-Maija Korhonen Laura Laitinen 14 Haartmaninkatu 4 PL 340
HUS 00029
HYKS-HUS Meilahden sairaala Teho-osasto 20 Marja Hynninen marja.hynninen@hus.fi Anneli Övermark anneli.overmark@hus.fi 13 Haartmaninkatu 4 2. krs, PL 340
HUS 00029
HYKS-HUS Peijaksen sairaala TVO / CCU Mikko Holmberg Ulla Kohvakka 6 Sairaalakatu 1
Vantaa 01400
HYKS-HUS Töölön sairaala Neurokirurginen teho- ja valvontaosasto Jari Siironen Eliisa Valovirta-Hästö eliisa.valovirta-hasto@hus.fi 10 + 6 Topeliuksenkatu 5
HUS 00029
HYKS-HUS Töölön sairaala, teho-osasto Janne Reitala Juhapetteri Jääskeläinen 9 Topeliuksenkatu 5 2. krs PL 266
HUS 00029
HYKS-HUS, U2, Palovammakeskus ja Teho-osasto Tero Varpula (tehopotilaat) ja Jyrki Vuola (palovammapotilaat) Helena Siivonen ja Sari Ilmarinen 8 Turuntie 150
Espoo 02740
Hyvinkään sairaala, Tehostetun valvonnan yksikkö - Maria Lönnqvist 8 Sairaalankatu 1
Hyvinkää 05800
Intensivvårds- och dialysavdelning, Ålands hälso- och sjukvård Mats-Ola Mattsson mats-ola.mattsson@ahs.ax Ida-Mari Elfving-Gustafsson Ida-Mari.Elfving-Gustafsson@ahs.ax 4 tehovalvontapaikkaa ( + 5 dialyysipaikkaa + 5 heräämöpaikkaa) Doctorsvägen 1
Mariehamn 22100
Kainuun keskussairaala, teho-osasto Marko Pohjanpaju marko.pohjanpaju@kainuu.fi Tiina Saarenpää tiina.saarenpaa@kainuu.fi 4+10 Sotkamontie 14
Kajaani 87100
Kanta-Hämeen keskussairaala, Tehostetun hoidon osasto/Sydänvalvonta Ari Alaspää ari.alaspaa@khshp.fi Jaana Saksa jaana.saksa@khshp.fi 5 teho + 5 sydänvalvontapaikkaa Ahvenistontie 20
Hämeenlinna 13530
Keski-Pohjanmaan keskussairaala, Teho-osasto Tadeusz Kaminski Elina Hänninen 4 + 1 Mariankatu 16-20
Kokkola 67200
Keski-Suomen keskussairaala, Teho-osasto Anni Pulkkinen Jarmo Hiekkataipale 8 + 4 Keskussairaalantie 19
Jyväskylä 40620
Kuopion yliopistollinen sairaala Ilkka Parviainen ilkka.parviainen@kuh.fi Ulla Kesti ulla.kesti@kuh.fi 26 PL 100
70029 KYS
Kymenlaakson keskussairaala, Teho-osasto/Sydänvalvonta Seija Alila (teho-osasto) ja Jaana Yrjölä (sydänvalvonta) Jukka Tiitola 5 teho-osasto/6 sydänvalvonta Kotkantie 41
Kotka 48210
Länsi-Pohjan keskussairaala, Teho-osasto Johanna Kaunisto Aila Pyyny 5 Kauppakatu 25
Kemi 94100
Lapin keskussairaala, Teho-osasto Outi Kiviniemi Aino Vallo 8 Ounasrinteentie 22
Rovaniemi 96400
Lohjan Sairaala, Tehovalvonta-osasto Risto Viitanen risto.viitanen@hus.fi Liisa Marttila liisa.marttila@hus.fi 6 Sairaalatie 8
Lohja 08200
Mikkelin keskussairaala, Teho-osasto Maarit Hult maarit.hult@essote.fi Anne Lirkki anne.lirkki@essote.fi 5 Porrassalmenkatu 35-37
Mikkeli 50100
OYS Lasten teho os 64 Outi Peltoniemi outi.peltoniemi@ppshp.fi Kristiina Piironen krpi@mbnet.fi 10 Oulu 90221
OYS Teho 1 Tero Ala-Kokko Marjaana Haataja s.marjaana.haataja@ppshp.fi 11 + 4 Oulu 90221
OYS Teho 2 Tero Ala-Kokko Tarja Arvola tarja.arvola@ppshp.fi 11 Oulu 90221
OYS Tehostettu sydänvalvonta(ICCU) Kirsi Majamaa-Voltti kirsi.majamaa-voltti@ppshp.fi Jaana Bergroth jaana.bergroth@ppshp.fi 8 Oulu 90221
Päijät-Hämeen keskussairaala, Teho-osasto Pekka Loisa Antti-Pekka.Loisa@phhyky.fi Anna Palonen Anna.Palonen@phhyky.fi 8 Keskussairaalankatu 7
Lahti 15850
Pohjois-Karjalan keskussairaala, Teho-osasto Markku Suvela markku.suvela@siunsote.fi Sanna Korhonen sanna.korhonen@siunsote.fi 8 Tikkamäentie 16
Joensuu 80210
Porvoon Sairaala Tehostettu valvonta Laura Moring Timo Halme 5 Sairaalantie 1
Porvoo 06151
Satasairaala, Teho/tehostettu valvonta Björn Jäschke bjorn.jaschke@satshp.fi Marko Knuutila marko.knuutila@satshp.fi 12 Sairaalantie 3
Pori 28500
Savonlinnan keskussairaala, Tehostettu valvontaosasto Kari Pullinen kari.pullinen@sosteri.fi Eija Korhonen eija.korhonen@sosteri.fi 3 Keskussairaalantie 6
Savonlinna 57170
Seinäjoen keskussairaala, Teho-osasto Jouko Kähkönen Riitta Alanko ja Liisa Ala-Hynnilä 6 Hanneksenrinne
Seinäjoki 60200
Seinäjoen keskussairaala, Tehovalvonta Jouko Kähkönen Riitta Alanko ja Liisa Ala-Hynnilä 18 -
Sydänkirurgian teho-osasto, M2A Meilahti Raili Suojaranta-Ylinen Jenni Sakki 14 Haartmaninkatu 4
PL 340
Helsinki 00029
TAYS Sydänsairaala / Sydänteho Kati Järvelä Kirsi Gröhn kirsi.grohn@sydansairaala.fi 7 Teiskontie 35
Tampere 33521
TAYS, Teho-osasto Sari Karlsson Sari.Karlsson@pshp.fi Heidi Setälä heidi.setala@pshp.fi 22 Teiskontie 35
Tampere 33521
TYKS, Aikuisten teho-osasto TG3B Mika Valtonen mika.valtonen@tyks.fi Tapio Korhonen ja Pirjo Partanen tapio.j.korhonen@tyks.fi 24 Hämeentie 11
Turku 20521
TYKS, Lasten teho-osasto Janne Kataja janne.kataja@tyks.fi Anu Luukkanen anu.luukkanen@tyks.fi 3 + 3 Kiinamyllynkatu 4-8
Turku 20521
Vaasan keskussairaala, Teho- ja valvontaosasto Simo-Pekka Koivisto simo-pekka.koivisto@vshp.fi Anna Cederholm anna.cederholm@vshp.fi 13 (16) Hietalahdenkatu 2-4
Vaasa 65130